Kalifornie, New York, hranice mezi legálním a nelegálním konopím je mlhavá

Je to už pět let, co kalifornští voliči schválili legální trh s marihuanou. Tisíce skleníků vyrostlo po celém státě. Ty však pod svými plastovými stříškami skrývají tajemství.

Pro pěstitele je prakticky nemožné dosáhnout zisku v konopném průmyslu, kde velkoobchodní ceny konopí klesly oproti loňskému roku až o 70 %. Daně se v některých oblastech blíží 50 % a zákazníci nacházejí mnohem lepší nabídky na prosperujícím černém trhu.

“Je těžké udržet krok”: pěstitelé legálního konopí volají po změně. Přední kalifornské konopné společnosti zaslaly 17. prosince dopis guvernérovi Gavinu Newsomovi a vedoucím představitelům zákonodárného sboru v Sacramentu, v němž varovaly, že “naše odvětví se hroutí”.

Gróweři mají tedy dvě identity – jednu legální a druhou nelegální. “V podstatě dotujeme náš legální trh naším černým trhem,” řekl pěstitel, který souhlasil s rozhovorem pouze pod podmínkou anonymity.

V případě kalifornských pěstitelů probíhá skrytý nelegální prodej neformálně, často tak, že jim zavolá přítel z úzké komunity pěstitelů konopí a požádá je o koupi.

Stát vyžaduje, aby legální podniky hlásily, co vypěstovaly a odeslaly, a to se zadává do rozsáhlého počítačového systému sledování, který zdaleka není neprůstřelný.

Systém je tak děravý, že některé legální farmy přesouvají až 90 % svého produktu na nelegální trh, dodal pěstitel.

V Kalifornii nikdo nezpochybňuje, že rozsáhlý nelegální trh nadále převyšuje ten legální, přestože zákon z roku 2016 odvážně uváděl, že “znemožní černý trh”. Nelegální trh v Kalifornii se odhaduje na 8 miliard dolarů.

V říjnu kalifornské orgány činné v trestním řízení oznámily zničení více než 1 milionu nelegálních rostlin v celém státě a pěstitelé se začínají schovávat pod střechy.

Prosperující nelegální trhy v Kalifornii, Oregonu a jinde jsou “produktem nefunkčnosti, nedostatku zdrojů a skutečnosti, že nemáme regulovaný národní trh”, řekl poslanec Earl Blumenauer.

Divoký západ v New Yorku: Neregulované výdejny konopí zažívají boom

Stát New York se od loňského jara, kdy zde bylo konopí legalizováno, nachází ve zvláštním stavu právního vakua. Trestní postihy za držení byly zrušeny a ty za domácí pěstování mají být odstraněny do konce léta 2022.

Zatím však neexistuje žádná regulační struktura pro udělování licencí a neregulovaný prodej konopí vzkvétá.

Loni v létě byl New York svědkem exploze bytových minipodniků. Obecně šlo o to že se marihuana nabízela výměnou za “dar” nebo jako “akce” na nákup jiného (velmi předraženého) zboží. S příchodem chladného počasí, se ve městě začaly objevovat skutečné prodejny na tomto neregulovaném modelu prodeje konopí.

Empire Cannabis, otevřel jednu ze svých prodejen na Eight Ave. a 17. ulici v Chelsea.

Konopné kluby Empire v New Yorku funguje jako soukromý klub, za členství v hodnotě 50 dolarů měsíčně, můžete nakupovat. Na webových stránkách společnosti Empire Cannabis se uvádí: “Využili jsme legislativy státu New York, která umožňuje převod konopí bez zisku., Klub pro své členy bude pořizovat konopné produkty a přidávat pouze za náklady.”

Ve státě New York je 62 okresů a tisíce obcí (měst, městeček nebo vesnic). Do 31. prosince měla městečka možnosst přijmout opatření, kterými by se vzdaly povolení konopných podniků v rámci svých hranic, a více než 400 obcí v celém státě tak učinilo.

V prosincovém rozhovoru pro newyorský časopis Albany Business Review nabídl dlouholetý lídr odvětví z Kalifornie Steve DeAngelo svým kolegům ze státu Empire toto varování: “Myslím, že základní poselství, které mám právě teď, je: Neopakujte chyby Kalifornie. Podstatou chyby, které se Kalifornie dopustila, byla snaha eliminovat starší trh s konopím namísto snahy o integraci staršího trhu s konopím.”

Dlouholetý lídr odvětví z Kalifornie Steve DeAngelo, řekl: “Kalifornie v roce 2018 začala procházet stejným přechodem, jakým nyní prochází New York. V Kalifornii to byla opravdu katastrofa. Neregulovaný trh s konopím v Kalifornii je dnes třikrát větší než regulovaný legální trh v Kalifornii. Důvod je poměrně jednoduchý. Konopí v Kalifornii bylo příliš zdaněno a příliš regulováno.”

Steve DeAngelo svým kolegům ze státu Empire nabídl toto varování: “Myslím, že základní poselství, které mám právě teď, je: Neopakujte chyby Kalifornie. Podstatou chybou, které se Kalifornie dopustila, byla snaha eliminovat starší trh s konopím namísto snahy o integraci tohoto trhu.”