CNN: I občasné kouření marihuany, zvyšuje riziko komplikací s Covid-19

Pokud kouříte konopí během pandemie koronaviru, aby se snížil váš stres, riskujete že u váš může být průběh nemoci Covid-19 rizikový. To platí i pro občasné kuřáky marihuany.

Toto sdělení se okamžitě začalo šířit po internetu.

“Co se stane s dýchacími cestami, když kouříte konopí, je to, že způsobuje určitý stupeň zánětu, velmi podobný bronchitidě.” řekl Dr. Albert Rizzo, hlavní lékař pro Americkou asociaci plic. „Máte zánět dýchacích cest a máte infekci. Takže ano, máte šanci na další komplikace.“

Mitchell Glass, mluvčí americké asociace plic,  „Covid-19 je plicní nemoc,“ nechceme zatěžovat lékaře v době pandemie.

Je to kašel z kouření nebo koronaviru?

„Chronické“ kouření marihuany, poškozuje plíce po určitou dobu. Konečný výsledek „vypadá hodně podobně jako chronická bronchitida.“

Kuřáci a lidé s chronickými plicními chorobami, jakož i lidé se středním až těžkým astmatem patří mezi osoby s vysokým rizikem závažného onemocnění způsobeného Covid-19, včetně nejhoršího scénáře umístění na ventilátor.

“Marihuana hoří při mnohem nižší teplotě než komerčně vyráběná cigareta,” řekl Glass. “Z tohoto důvodu osoba vdechuje určité množství nespáleného rostlinného materiálu.” To podráždí plíce stejným způsobem jako pyl u alergiků.