Barcelonská městská rada hledá způsob, jak uzavřít všechny konopné kluby

Městská rada (PSC) se zaměřila na barcelonské konopné společenské kluby a již připouští, že jejím přáním je všechny zavřít. Není to poprvé, co konopným společenským klubům v Barceloně hrozí uzavření.

Konopí zůstává ve Španělsku nelegální, konopné společenské kluby fungují v legální šedé zóně a umožňují členům pěstovat a konzumovat konopí soukromě. Konopné kluby slouží více než 4 milionům občanů a ročně přilákají 6,6 až 12,4 milionů turistů.

Městská rada spolu s městskou policií nedávno zahájila inspekční kampaň zaměřenou asi na dvacet konopných společenských klubů. Po dvou volebních obdobích, dal nový magistrátní tým jasně najevo, že tolerance k těmto prostorům by mohl mít své dny sečteny.

Na posledním plenárním zasedání roku, které se konalo 22. prosince, náměstek primátora Albert Batlle naznačil, že je záměrem jeho týmu „skoncovat s konopnými asociacemi. „Je to model, který v našem městě nechceme“.

Různí správci konopných klubů, se kterými elDiario.es konzultovali, vysvětlují, že kontroly, které v těchto dnech probíhají, nejsou jako ty předchozí, zaměřené především na technickou stránku areálu. Mají kontrolám prokázat, zda je užívání konopí povoleno nebo propagováno na těchto místech.

Soudní rozhodnutí proti klubům

V roce 2021 Nejvyšší soud ratifikoval rozhodnutí Nejvyššího soudu Katalánska (TSJC), které zrušilo předpisy schválené městskou radou v roce 2016.  „La Rosa Verda“ (The Green Rose), nařízení které regulovalo provoz konopných společenských klubů. S rozhodnutím Nejvyššího soudu zmizel poslední právní deštník, který pro tyto prostory v Barceloně zbyl. Městská rada pak těmto klubům zaslala dopis, v němž jim připomněla, že po vynesení rozsudku mohou pouze „poskytovat informace, připravovat nebo rozšiřovat studie a podporovat setkání či semináře“ o konopí.

„Pro městskou radu jsme všichni stejní,“ stěžuje si prezident jednoho z těchto sdružení. „Do jednoho pytle dávají aktivisty, kteří dělají věci správně, s překupníky, kteří lákají turisty.“

Model, který inspiruje další země

Úspěch konopných společenských klubů ve Španělsku ovlivnil další evropské země, jejichž cílem je regulovat konopí. Malta jako první člen EU, legalizoval konopné kluby.  Německo spustí provozovny tohoto typu v roce 2024, další státy jako Česká republika, Mexiko nebo Kolumbie studují použití podobných modelů.