Sloučenina nalezená v kořenech konopí má protizánětlivý účinek
Vědci zjistili, že sloučenina (CsAqEx) obsažená v kořenech snižuje zánět bez negativních vedlejších účinků, uvádí to studie zveřejněná v Journal of Ethnopharmacology.
Vědci zjistili, že CsAqEx je spojen se snížením vaskulární extravazace – únikem krve nebo jiných tekutin z cév. Výsledky také naznačují, že protizánětlivý účinek CsAqEx souvisí s migrace zánětlivých buněk bez účinků na centrální nervový systém.
Kořeny konopí mají dlouhou historii lékařského použití, ale jejich terapeutické aplikace byly v moderní době z velké části ignorovány.
Vědci se obecně zaměřují na studium lékařských vlastností kanabinoidů, jako jsou THC a CBD. V poslední době je přitahují terpeny.
Často zmiňovaná čínská medicína, se o kořenech konopí zmiňuje již kolem roku 2700 př. N. L. Uvádí, že kořen konopí byl vysušen a rozemlet, aby vytvořil základ pasty používané ke snížení bolesti způsobené zlomeninami kostí.
Římský historik Plinius starší napsal ve své knize Naturalis Historia kolem roku 79 n. L., Že kořen konopí lze vařit ve vodě a připravit tak přípravek, který ulevuje kloubním křečím, dně a akutní bolesti. Rovněž uvedl, že surový kořen lze aplikovat přímo na popáleniny, aby se snížila bolest a puchýře.
Vědci ověřili účinnost kořenové sloučeniny způsobením zánětu u myší. CsAqEx také vykazoval protizánětlivou aktivitu po injekci karagenanu do tlapek myší, což vedlo ke snížení otoku při všech testovaných dávkách (25, 50 a 100 miligramů), přičemž nejnižší byla 12,5 miligramů na kilogram.
Kořenová sloučenina neprodukovala žádné další významné změny v orgánech myší. Vědci nezjistili žádné toxické účinky z testů s jednou dávkou 1 000 miligramů na kilogram, ani z opakovaných dávek 25 nebo 100 miligramů na kilogram po dobu 28 dnů.
Cannabis roots: pharmacological and toxicological studies in mice