Uživatelé konopí mají o 55 % nižší pravděpodobnost, že se u nich vyvine jeden z nejběžnějších druhů rakoviny na světě

Uživatelé konopí mají o 55 % nižší pravděpodobnost, že se u nich vyvine jeden z nejběžnějších druhů rakoviny na světě

Užívání marihuany snižuje pravděpodobnost vzniku této smrtelné rakoviny o 55 %. Hepatocelulární karcinom (HCC) je nejčastější primární maligní nádor jater. 

Studii vedli vědci z Georgetown University Hospital a Cleveland Clinic. V něm poznamenali, že souvislost mezi HCC a marihuanou již byla pozorována u myší, , ale podle jejich znalostí ještě nebyla potvrzena u lidí.

Tato studie byla zveřejněná letos v lékařském časopise Cureus .

HCC je považován za čtvrtou hlavní příčinu úmrtí na rakovinu na světě. Tato studie analyzovala data od milionů lidí v databázi National Patient Sample (NIS) . Výzkum používal data z databáze NIS v letech 2002 až 2014 a zahrnoval celkem 101,23 milionu pacientů . Z celkového počtu bylo 996 290 pacientů s předepsanou marihuanou pro lékařské účely. Kontrolní skupina bez užívání konopí obsahovala 100,23 pacientů. Vědci si všimli, že u uživatelů konopí je mnohem méně pravděpodobné, že se u nich rozvine tato nemoc.

Předchozí studie o marihuaně a rakovině

Toto není jediná studie, která mluví o pozitivech užívání konopí. V dubnu dokončila biotechnologická společnost Can-Fite BioPharma předklinické studie, které ukazují, že terapie založené na kanabinoidech zastavují růst rakoviny jater.

Rakovina tlustého střeva: V březnu společnost Cannabotech oznámila výsledky studie buněčného modelu ukazující, že její produkty Integrative-Colon zabily více než 90 % buněk rakoviny tlustého střeva.